Väznenie a mučenie

Vtedajší čínsky prezident Jiang Zemin sa nevedel zmieriť s popularitou Falun Gongu a začal ho považovať za hrozbu pre svoju moc. V roku 1999 ho postavil na úroveň „triedneho nepriateľa“ a rozhodol sa Falun Gong zničiť všetkými prostriedkami.

Do dnešného dňa sú ľudia v Číne, ktorí sa venujú Falun Gongu, podrobovaní väzneniu a mučeniu. Do marca 2017 je detailne zdokumentovaných viac než 4078 prípadov úmrtí na následky mučenia. Nižšie uvádzame niekoľko vybraných prípadov prenasledovania.

Gao Rongrong

Gao Rongrong, pred zatknutím...

7. mája 2004: tvár Gao po pálení elektrickými obuškami

Pani Gao Rongrong

Pani Gao pracovala na Univerzite umenia v Shenyangu ako hlavná účtovníčka. V roku 2003 bola na základe udania zatknutá za praktizovanie Falun Gongu a poslaná do tábora nútených prác Longshan. 7. mája 2004 si ju zavolali do kancelárie vedúci dozorcov Tang Yubao a Jiang Zhaohua. Títo muži jej dávali sedem hodín rany elektrickými obuškami. Keď už nemohla mučenie znášať, vyskočila pani Gao z okna druhého poschodia. Pri páde si zlomila obidve bedrá, jednu nohu a rozmliaždila si pätu. Pracovný tábor ju poslal do Shenyangskej vojenskej nemocnice, neskôr bola preložená do tamojšej policajnej nemocnice. Napriek tomu, že doktori stanovili, že umiera, shenyanský justičný výbor nedovolil, aby bola z nemocnice prepustená domov. 16. júna 2005 pani Gao Rongrong zomrela v nemocničnej izbe vo veku 37 rokov. Úrady zariadili „zmiznutie“ tela.

Wang Jie

Wang Jie pred zatknutím a po násilnom kŕmení.

Wang Jie

Pani Wang Jie mala asi 48 rokov, bola z mesta Shenyang, provincia Liaoning. Pani Wang sa spolu s ďalšími praktizujúcimi rozhodla, že zozbierajú dôkazy o prenasledovaní a zverejnia mená páchateľov. Avšak pani Wang nevedela, že jej odpočúvajú telefón a v októbri 2002 ju zatkli policajti z policajnej stanice v Tielingu. Dva dni a dve noci ju nechali visieť zavesenú na putách a napokon bola odsúdená na sedem rokov väzenia. Mučenie vo väzení popisuje takto: „V júni 2003 ma spolu s ďalšími spolupracujúcimi väzenkyňami začali násilne kŕmiť. Bola som veľmi slabá, avšak postupovali s takou brutalitou, akoby ma chceli zabiť. Každé ráno polícia povedala meno jedného praktizujúceho a potom mu policajti striedavo dávali rany elektrickými obuškami. Tých sedem rokov bolo veľmi zlých a strašidelných. Neodvažujem sa na to ani myslieť.“

Pani Wang umrela 21. apríla 2012, na následky zranení, ktoré utrpela vo väzení.

Pin It
© Copyright Slovenská Asociácia Falun Gong 2020.

Search