Nelegálne odbery orgánov v Číne

Hromadiace sa dôkazy hovoria o hroznom príbehu vraždenia a mrzačenia v Číne. Správy od svedkov a čínskych lekárov odhaľujú, že tisícky praktizujúcich Falun Gongu boli zabitých kvôli ich orgánom, ktoré sú predávané a transplantované s obrovským ziskom v obchode s transplantovanými orgánmi.

Páchateľmi sú funkcionári ČKS, ktorí spolupracujú s chirurgami, väzenskými zamestnancami a vojenskými veliteľmi.

Obete sú predtým, ako im odoberú orgány, zadržiavané v koncentračných táboroch a následne sú ich telá okamžite spálené.

Príbeh, príliš strašný na to, aby sa mu dalo uveriť, bol po prvýkrát odhalený v marci 2006, keď jedna žena prehlásila, že v nemocnici, v ktorej pracovala, bolo až 4.000 praktizujúcich Falun Gongu zabitých kvôli ich orgánom. Povedala tiež, že jej manžel, chirurg v tej istej nemocnici neďaleko severovýchodného mesta Shenyang jej povedal, že odstránil rohovku zo živých tiel 2.000 praktizujúcich Falun Gongu.

O týždeň neskôr čínsky vojenský lekár nielen potvrdil svedectvo ženy, ale vyhlásil, že takéto zverstvá sa dejú v 36 rôznych koncentračných táboroch po celej krajine. V najväčšom bolo podľa jeho slov zadržiavaných 120.000 ľudí. Povedal, že bol tiež svedkom toho, ako sú praktizujúci Falun Gongu vo veľkom počte prepravovaní cez celú krajinu vo vlakoch pre dobytok, v noci a pod záštitou prísnej bezpečnosti.

Podporovatelia Falun Gongu a ľudskoprávni aktivisti v zahraničí okamžite začali tieto tvrdenia vyšetrovať. Telefonovali do čínskych nemocníc, predstierajúc, že si chcú kúpiť obličku alebo pečeň. So zdesením zistili, že jeden lekár za druhým otvorene priznal: Máme na sklade Falun Gong; len príďte a orgán vám zoženieme v priebehu týždňa.

Šokovaní týmito správami dvaja prominentní kanadskí ľudskoprávni právnici spustili svoje vlastné vyšetrovanie. V júli 2006 bývalý štátny tajomník pre Áziu a Tichomorie David Kilgour a ľudskoprávny právnik David Matas publikovali svoju 140 stranovú správu, ktorá prišla k „poľutovaniahodnému záveru, že tieto tvrdenia sú pravdivé“. Ich výskum tiež prichádza k záveru, že veľký počet orgánov transplantovaných v Číne od začiatku prenasledovania Falun Gongu v roku 1999 nemohli poskytnúť dobrovoľní darcovia alebo popravení väzni. Viac podrobnosti je v správe „Krvavá žatva“.

Funkcionári ČKS sa údajne ponáhľajú zničiť všetky dôkazy. Organizujú prehliadky nemocníc a odstránili webstránky, ktoré robili reklamu orgánom na predaj (hoci nie včas, pretože vyšetrovatelia si už uložili obrázky týchto webstránok). Jedna čínska webstránka hovorí, že môže poskytnúť vhodný orgán za 1-4 týždne, čo je podľa lekárskych expertov nemožné, pokiaľ čínske nemocnice nemajú prístup ku obrovskej zásobe živých orgánových „donorov“.

Krátko potom ako sa objavili správy o odberoch orgánov vodcovia strany ohlásili novú legislatívu zakazujúcu používanie orgánov bez súhlasu. Ani za jeden rok však nedošlo k implementácii tohto zákona v praxi, čo potvrdzuje názor tých, čo vyhlasovali celý čas, že táto legislatíva nie je ničím viac ako kúskom propagandy pre vylepšenie verejnej mienky.

Spolu s Kilgourom a Matasom viedol odkrývanie a odhaľovanie zločinov odberov orgánov aj Výbor na vyšetrenie prenasledovania Falun Gongu (CIPFG) http://www.cipfg.org/.

REAKCIE VO SVETE

Európsky parlament schválil 12. decembra 2013 rezolúciu [3], v ktorej sa špeciálne uvádza, že EP:

- „vyjadruje hlboké znepokojenie nad pokračujúcimi a dôveryhodnými správami o systematickom, štátom povolenom odoberaní orgánov väzňom svedomia, ktorí s tým nesúhlasia, v Čínskej ľudovej republike, vrátane vysokého počtu stúpencov hnutia Falun Gong uväznených z dôvodu ich náboženského presvedčenia“

- „žiada EÚ a jej členské štáty, aby upozorňovali na odoberanie orgánov v Číne; odporúča, aby Únia a jej členské štáty verejne odsúdili zneužívanie v oblasti transplantácií orgánov v Číne a aby zvýšili povedomie o tejto otázke medzi svojimi občanmi, ktorí cestujú do Číny“

Zdroje:

[1] Správa D. Kilgoura a D. Matasa o tvrdeniach o odberoch orgánov praktizujúcim Falun Gongu v Číne: Krvavá žatva
[2] Rezolúcia EP: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P7-TA-2013-0603&language=SK&ring=P7-RC-2013-0562
[3] TA3, 4.3.2015, rozhovor s pánom Gutmannom: http://www.ta3.com/clanok/1057215/kradnu-vaznom-v-cine-organy.html