Bratislava: Akcia pripomínajúca 22 rokov prenasledovania Falun Gongu

V utorok 20. júla 2021 sa v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí uskutočnila akcia pripomínajúca 22 rokov prenasledovania Falun Gongu v Číne. Okoloidúci tu mali možnosť vidieť cvičenia Falun Gongu a dozvedieť sa fakty o prenasledovaní, ktoré voči nasledovníkom tejto meditačnej praxe prebieha v Číne. Akcie sa zúčastnilo približne 30 praktizujúcich Falun Gongu z celého Slovenska a v popoludňajších hodinách odzneli aj príhovory hostí, ktorými boli Miriam Lexmann, poslankyňa EP, František Mikloško, disident a bývalý predseda SNR, Peter Osuský, poslanec NR SR a Zuzana Aufrichtová, starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Marek Tatarko, zástupca Slovenskej Asociácie Falun Gong, v úvode povedal, že dnes to je už 22 rokov odvtedy, ako 20. júla 1999 v Číne začalo prenasledovanie Falun Gongu, meditačnej disciplíny založenej na univerzálnych princípoch pravdivosť-súcit-znášanlivosť. Spomenul konkrétny prípad prenasledovania z tohto roka a poukázal na správy o násilných odberoch orgánov v čínskych väzeniach.

 

Miriam Lexmann: „V dnešnom spojenom geopolitickom svete si nemôžme dovoliť mlčať ani na Slovensku, lebo sa nás to týka.“

V následnom príhovore Miriam Lexmann, poslankyňa EP, poďakovala asociácii Falun Gong na Slovensku, že sa venuje tejto téme a poďakovala sa za svedectvá o prenasledovaní. Povedala, že „Je veľmi potrebné, aby sme sa dozvedeli o tom, čo sa deje v Číne. Dennodenne si kupujeme čínske produkty, naše firmy podnikajú v Číne a to je dobre, pokiaľ by tam neprichádzalo k takému strašnému prenasledovaniu ľudí. Prenasledovanie kvôli viere, prenasledovanie kvôli politickému presvedčeniu, alebo prenasledovanie iba preto, že niekto má iný názor alebo sa správa inak alebo je príslušníkom nejakej menšiny. V dnešnom spojenom geopolitickom svete si nemôžme dovoliť mlčať ani na Slovensku, lebo sa nás to týka. To, čo sa deje ďaleko od nás, sa týka nás práve tým, že sme tak prepojení.“

Miriam Lexmann tiež uviedla, že v Európskom parlamente v podstate pozastavili ratifikáciu obchodnej a investičnej dohody s Čínou práve kvôli tomu, ako sa zhoršuje ľudskoprávna situácia v tejto krajine.

Na záver povedala: „Práve preto, že aj tu na Slovensku sme mali komunistický režim, je veľmi dôležité, aby sme sa v myšlienkach a každý tam, kde sme a ako môžeme, vracali a spájali s tými, ktorí trpia prenasledovaním rôznymi režimami na svete.“

 

František Mikloško: „Sme pripravení sem každý rok chodiť a každý rok pripomínať, že v Číne sú ľudia pre svoju vieru, pre svoje náboženstvo, pre svoju slobodu svedomia prenasledovaní a chceme, aby to prestalo.“

Ďalší hosť František Mikloško, disident a bývalý predseda NR SR, povedal: „Každý má právo na svoje vyznanie, každý má právo na svedomie, na to, aby vyznával tú vieru, to náboženstvo, ktoré uzná za vhodné. Toto má byť odkaz z kresťanského Slovenska, že bránime našich priateľov Falun Gong, ktorí sú prenasledovaní za to, že vyznávajú svoje náboženstvo, svoju vieru, svoju duchovnosť.“

Dodal: „Veríme, že raz toto prenasledovanie prestane, kvôli tomu sme pripravení sem každý rok chodiť a každý rok pripomínať, že v Číne sú ľudia pre svoju vieru, pre svoje náboženstvo, pre svoju slobodu svedomia prenasledovaní a chceme, aby to prestalo.“

 

Peter Osuský: „Som vďačný všetkým tým, ktorí vo svete, lebo nie sme tu len my, tomuto zlu zvanému komunistický režim v Číne, čelia.“

Peter Osuský, poslanec NR SR, vo svojom prejave pripomenul ekonomické napredovanie Nemecka, keď sa dostal k moci Adolf Hitler, a tiež to, ako vtedy svet zrážal opätky a ustupoval zlu. Pripomenul, že v Číne sú ľuďom kvôli Falun Gongu odoberané orgány, a že sú týmto spôsobom vraždení. Tiež dodal: „Ja sa domnievam, že existujú morálne hranice, ktoré nemáme prekračovať a ustupovanie zlu je to úplne najhoršie, čo môžu demokracie v záujme obchodu a hrubého národného dôchodku ako zlatého teľaťa robiť. Je to hanba a som vďačný všetkým tým, ktorí vo svete, lebo nie sme tu len my, tomuto zlu zvanému komunistický režim v Číne, čelia.

 

Zuzana Aufrichtová: „V Starom Meste sme vyvesili na prejav dôvery a podpory tomu, aby sa zamedzilo prenasledovaniu, symbolickú vlajku Falun Gong.“

Na záver Zuzana Aufrichtová, starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, povedala:  „Prenasledovanie je vždy známkou nedôvery a nedôvera je vždy známkou strachu. Staré Mesto stojí za Falun Gong, stojí za pravdou a za tým, aby sa do budúcna demokracia presadila ako to zriadenie, ktoré umožňuje slobodnú vôľu. My sme v Starom Meste vyvesili na prejav dôvery a podpory tomu, aby sa zamedzilo prenasledovaniu, symbolickú vlajku Falun Gong.“

 

Spomienková akcia na obete 22 ročného prenasledovania.

 

Miriam Lexmann, poslankyňa EP, pri svojom príhovore.

 

František Mikloško, disident a bývalý predseda NR SR, pri svojom prejave.

 

Peter Osuský, poslanec NR SR, pri svojom prejave.

 

Zuzana Aufrichtová, starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

 

Spomienková akcia na obete 22 ročného prenasledovania.

 

Spomienková akcia na obete 22 ročného prenasledovania.

 

Ľudia pri podpise petície.

 

Vlajka na podporu prenasledovaných kvôli Falun Gongu, umiestnená na budove miestneho úradu Bratislava-Staré Mesto. (screenshot z facebookovej stránky Bratislava-Staré Mesto)