Petičná akcia v Trenčíne a ďalších slovenských mestách

V piatok 23. augusta sa v Trenčíne uskutočnila informačná a petičná akcia ohľadom porušovania ľudských práv v Číne, kde komunistický režim už viac ako 20 rokov prenasleduje ľudí za to, že sa venujú meditačnej praxi Falun Gong.

Akcia v Trenčíne sa uskutočnila v rámci týždennej série podobných akcií v mestách Banská Bystrica, Zvolen, Ružomberok, Martin, Žilina a Trenčín.

20190823 trencin DSC 1299 small

Petičná akcia v Trenčíne

Praktizujúci v Trenčíne predvádzali cvičenia a na stojanoch pred nimi si okoloidúci mohli prečítať viac o Falun Gongu ako aj o jeho prenasledovaní v Číne.

Starší pán na bicykli sa pristavil a veľmi ho zaujali meditačné cvičenia – sám sa predtým venoval joge a povedal, že uznáva všetky cvičenia, ktoré zároveň rozvíjajú aj myseľ človeka. Aj napriek jeho pozitívnemu postoju ku akcii bol skeptický ku tomu, či tieto snahy majú nejaký reálny význam. Po dlhšom rozhovore s jednou z praktizujúcich si však hlbšie uvedomil dôležitosť toho, že aj keď každý človek urobí len málo, môže to priniesť veľký rozdiel a petíciu sa rozhodol podpísať.

20190823 trencin DSC 1298 small

Trenčín: Starší pán na bicykli sa tiež rozhodol pripojiť k petícii.

Okoloidúca pani si vypočula príbeh o prenasledovaní a rozhodla sa podpísať petíciu. Jej dospievajúci syn, ktorý bol s ňou, svoj podpis pripojil tiež.

V priebehu dňa prišlo petíciu podpísať aj viacero ľudí, ktorí sa už predtým s Falun Gongom stretli.

Jedna školáčka išla okolo aj so svojou kamarátkou. Keď videla akciu, spomenula si, že podobnú akciu už pred niekoľkými rokmi v Trenčíne videla. Povedala, že im o prenasledovaní hovorila aj pani učiteľka v škole a že ju táto téma zaujíma. Vzala si domov letáčik aj pre svojich rodičov.

Aj v predchádzajúcich mestách zažili praktizujúci príjemné prekvapenia. Napríklad vo Zvolene jeden pán, ktorý podpísal petíciu a chcel ešte praktizujúcim nejako pomôcť. Keďže bol horúci deň, priniesol im sám od seba balík minerálok, aby sa mali čím osviežiť.

20190823 ZA P8224477 small

Petičná akcia v Žiline

20190823 MT P8214458 smaller

Petičná akcia v Martine

Boli aj ľudia, ktorí akciu poznali z iných krajín, kde už podpísali podobné petície, a tak sa pripojili aj k tej na Slovensku.

Počas tejto týždennej série petičných akcií sa vyzbieralo viac ako 750 podpisov.

V závere akcie, keď už praktizujúci balili petičný stolík pri ukončení celej akcie, jedna pani sa v poslednej chvíli prišla spýtať, či by ešte mohla petíciu podpísať. Dostala letáčik počas akcie a po jeho prečítaní sa rozhodla petíciu podporiť. Svoju podporu uzavrela slovami: „Nech je vo svete spravodlivosť.“

 

Pin It
© Copyright Slovenská Asociácia Falun Gong 2020.

Search