Petícia "milión podpisov" zavítala do miest západného a stredného Slovenska

Od pondelka 21. 7. do soboty 26. 7. prebehla na západnom a strednom Slovensku séria akcii "milión podpisov" s cieľom vyzbierať pred nastávajúcimi OH 2008 v Pekingu viac ako milión podpisov na petícii VVPFG. S týmito podpismi potom VVPFG (Výbor pre vyšetrenie prenasledovania Falun Gongu, angl. CIPFG) osloví olympijský výbor, ale aj ďalšie organizácie a vlády krajín, aby žiadali ukončenie prenasledovania Falun Gongu pred začiatkom OH v Číne.

V Trnave nás privítalo veterné počasie, avšak ani to nezabránilo okoloidúcim, aby sa pristavovali pri našich plagátoch. Miestna televízia spravila z našej akcie aj krátku reportáž. Zastavil sa aj pán z miestnych novín, ktorému sme vysvetlili cieľ akcie a ktorý spomenul, že nás už pozná z minulých rokov.

V Nitre na ďalší deň stáli ľudia pred stolíkom s petíciou už od začiatku akcie. Veľa ľudí sa zaujímalo o cvičenia a reportér z miestnej televízie si prišiel nakrútiť krátku reportáž o akcii.

V Prievidzi sme si museli postaviť stánok, ktorý nás chránil pred dažďom, ľuďom však akoby dážď nevadil, pristavovali sa pri nás a pýtali sa, či ich podpis naozaj pomôže. Argumentovali sme tým, že hoci jeden podpis je málo, keď sa ich po svete nazbiera viac ako milión, niečo to už znamená a medzinárodné organizácie budú musieť reagovať.

V Martine sa pri podpisovaní petície stala zaujímavá príhoda - mama s dievčatkom išli okolo nášho stanovišťa. Matku zaujala petičná akcia a keď zistila podrobnosti, pripojila sa k našej petícii. Potom sa spolu s malým dievčatkom vzdialili. Čoskoro sa však vrátili a malé dievčatko (8 ročné) sa spýtalo, či môže petíciu podpísať tiež. Spýtali sme sa jej, či vie, o čo ide, a ona odpovedala, že áno, že mama jej všetko vysvetlila a ona nás chce podporiť. Dovolili sme jej teda petíciu podpísať.

V Žiline na našu akciu zavítala reportérka z miestnych novín, ktorá spomenula, že si pamätá, ako sme boli v Žiline už dávnejšie. Spravila rozhovor pre miestne noviny. V Žiline pribudlo na našej petícii za jediný deň viac ako 500 podpisov, čo bolo najviac podpisov za deň z celého týždňa.

V Kysuckom Novom Meste, poslednom meste nášho turné, prebiehali práve Jakubovské hody. Miestni obyvatelia sa aj napriek hodovacej nálade často pristavovali pri našej petícii a pozorovali cvičiacich. Reportérka z miestnych novín napísala o akcii krátku správu.

Na petícii v rámci týždňovej akcie pribudlo viac ako 2000 podpisov, čím sa na Slovensku celkovo vyzbieralo 2970 podpisov na petícii "milión podpisov". Najstarší ľudia, ktorí podpísali našu petíciu mali cez 70 rokov. Ľudia, ktorí ju podpísali, patria do všetkých povolaní - nájdu sa medzi nimi študenti, robotníci, vojaci, čašníci, učitelia, podnikatelia, manažéri, novinári, murári, dôchodcovia, údržbári, predavačky, tréneri, vodiči, riaditelia a mnohé ďalšie profesie. Veľa ľudí si po podpísaní petície odnášalo pamiatku, malý lotosový kvietok z papiera, ktorý ručne vyrobili praktizujúci z Taiwanu a poslali na Slovensko tesne pred plánovanou akciou.

 

Ľudia pri stolíku s petíciou v Trnave
 
Nitra - reportér filmuje cvičenia Falun Gongu
 
Nitra - mladí ľudia pri podpise petície
 
Prievidza - reportérka z miestnej TV sníma plagát s cvičeniami
 
Prievidza - ľudia pri stánku s petíciou
 
Martin - ľudia sledujú cvičenia a podpisujú petíciu
 
Martin - 8 ročné dievčatko pri podpise petície
 
Kysucké Nové Mesto - ľudia pri podpise petície
 
Kysucké Nové Mesto - mladí ľudia v krojoch podpisujú petíciu
 
Pin It
© Copyright Slovenská Asociácia Falun Gong 2020.

Search