Flushing, New York: Podozrivý bol zatknutý a čelí obvineniu z trestného činu za útok na stánky Falun Gongu

(Minghui.org) 15. februára vo Flushingu v New Yorku príslušníci 109. okrsku newyorského policajného zboru (NYPD) zatkli muža podozrivého z opakovaných útokov na informačné stánky Falun Gongu. Buqiu Zheng sa 16. februára dostavil na trestný súd v štvrti Queens a bol obvinený z dvoch trestných činov triedy E: Trestný čin poškodzovania cudzej veci štvrtého stupňa a trestný čin z nenávisti.

K zatknutiu došlo na križovatke ulíc Main Street a Kissena Boulevard o 11:55.

Príslušníci 109. okrsku newyorskej polície zatkli 15. februára podozrivého, ktorý nedávno viackrát zaútočil na stánky Falun Gongu vo štvrti Flushing (fotografiu poskytol praktizujúci Falun Gongu)

Video zachytávajúce zatknutie podozrivého Buqiu Zhenga (video poskytol praktizujúci Falun Gongu)

Podľa polície žije 32-ročný Buqiu Zheng vo Flushingu. Pred jeho zatknutím naňho polícia vydala zatykač.

 

Plagát hľadaného podozrivého Buqiu Zhenga vydaný newyorskou políciou za opakované útoky na stánky Falun Gongu v dňoch 10. – 15. februára (fotografiu poskytla polícia)

Obvinenia z dvoch trestných činov

16. februára sa Zheng dostavil na trestný súd v Queense. Asistent okresného prokurátora oznámil sudkyni Laurie Peterson, že Zheng prevrátil stôl v stánku Falun Gongu a povedal praktizujúcim Falun Gongu, ktorý sa nachádzali na tomto mieste: „Vaše náboženstvo a viera nie sú dobré.“ Potom poškodil informačné materiály, hudobný prehrávač a niekoľko ďalších predmetov.

Zheng čelí obvineniam z dvoch trestných činov triedy E, a to z trestného činu poškodzovania cudzej veci štvrtého stupňa (podľa newyorského práva) a z trestného činu z nenávisti.

Ďalšie súdne pojednávanie bolo stanovené na 30. marca a Zheng bol podmienečne prepustený. Podmienky zahŕňali, že nesmie byť znova zatknutý a nesmie sa približovať k stánkom Falun Gongu. Zheng podmienky prijal tým, že na súde odpovedal „viem“ a „pochopil som“ v čínštine.

Yi Rong z newyorskej asociácie Falun Dafa poďakovala polícii za rýchle konanie, ktoré viedlo k úspešnému zadržaniu podozrivého. Povedala: „Je to veľká pomoc pri ochrane bezpečnosti našej komunity a ochrane slobody vierovyznania. Našim dobrovoľníkom a ostatným miestnym obyvateľom to poskytne bezpečné prostredie. My v stánkoch Falun Gongu budeme naďalej prispievať k lepšiemu fungovaniu komunity.“

Opakované útoky v priebehu štyroch dní

Praktizujúci Falun Gongu majú vo Flushingu päť stánkov, v ktorých propagujú túto prax a odhaľujú brutálne prenasledovanie Falun Gongu v Číne Čínskou komunistickou stranou (ČKS). Stánky sa nachádzajú pri miestnej knižnici, na stanici metra, v nákupnom centre Golden Shopping Mall, pri pošte a pri budove Flushing Landmark Building. Stánok pred knižnicou funguje už približne 20 rokov, zatiaľ čo ostatné boli zriadené po násilných útokoch stúpencov ČKS v roku 2008. Či pršalo alebo svietilo slnko, praktizujúci nikdy neprestali so svojou prítomnosťou v stánkoch, aby sa s okoloidúcimi podelili o dobro Falun Gongu a informovali ich o tvrdom potláčaní Falun Gongu v Číne zo strany ČKS. Mnohí Číňania, ktorí sa dozvedeli fakty, začali podporovať Falun Gong a vystúpili z ČKS a jej dvoch pridružených mládežníckych organizácií.

10. februára, krátko po 15:00, zaútočil na stánok Falun Gongu v knižnici Číňan v tričku s krátkym rukávom a s početnými tetovaniami na rukách a hrudi. Kým ho dobrovoľníci zo stánku dokázali zastaviť, strhol plagát. Potom sa vybral k stánku v nákupnom centre Golden Shopping Mall, kde udrel do plagátov a kopol do stola s materiálmi Falun Gongu, pričom stôl prevrátil a materiály vysypal. Zheng dupol na plagát, roztrhal niekoľko brožúr a potom odišiel, pričom poškodené plagáty odtiahol preč. Stánok bol už vtedy úplne zničený.

V čase útoku bola 67-ročná pani Xu Weiguo v stánku sama. „Túto osobu nepoznám a nie sme nepriatelia,“ povedala pani Xu, „ale útok bol desivý. Čo je to za nenávisť [, ktorá človeka vedie k tomu, aby to urobil]?“

 

Buqiu Zheng trhá plagát Falun Gongu (fotografiu poskytla praktizujúca Falun Gongu)

Hoci médiá zverejnili fotografiu a video z útoku, Zheng pokračoval v útokoch na stánky Falun Gongu. Podľa praktizujúceho Falun Gongu Sun Honga 11. februára popoludní prišiel Zheng k stánku pri budove Flushing Landmark Building. Keď kopol do stola s materiálmi Falun Gongu, dobrovoľníci v stánku ho zastavili. Potom sa vrátil do stánku pri knižnici, aby spôsobil ďalšie škody. Keď dobrovoľníci zavolali políciu, Zheng ušiel. „Prosím, zavolajte políciu hneď, ako sa táto osoba opäť objaví,“ povedal jeden z policajtov pani Zhou.

14. februára prišiel Zheng do stánku pri knižnici a opäť kopol do stola s materiálmi. Potom, čo praktizujúci nahlásili tento útok na polícii, jeden z policajtov povedal, že sa začalo vyšetrovanie násilných útokov z 10. februára. Polícia získala videozáznam útoku a fotografie podozrivého, ako aj niekoľko výpovedí svedkov. Polícia uviedla, že hneď ako bude táto osoba vypátraná, bude zatknutá a obvinená. Medzitým polícia kvôli ochrane zvýšila svoj dohľad v blízkosti piatich stánkov.

15. februára ráno Zheng zaútočil na stánky Falun Gongu v nákupnom centre Golden Shopping Mall, pri knižnici a na stanici metra. Dobrovoľníčka pani Xu uviedla, že Zheng prišiel do stánku v Golden Shopping Mall krátko po 10:00 a kopol do stola, na ktorom boli vystavené materiály Falun Gongu, a potom odišiel.

O 10:49 prišiel Zheng k stánku pri knižnici. Podľa praktizujúcej Lily kopol do stola a hodil na zem ručne vyrobené papierové lotosové kvety. Dobrovoľníkom sa ho podarilo zastaviť, keď sa pokúšal strhnúť plagáty, a náhle odišiel.

Praktizujúci Falun Gongu útok okamžite nahlásili na polícii. Čoskoro dorazili policajti zo 109. okrsku newyorskej polície a potom v policajnej dodávke hliadkovali v okolí. O 11:55 lokalizovali podozrivého neďaleko križovatky ulíc Main Street a Kissena Boulevard a zatkli ho.

Vplyv ČKS

Podobne ako pri predchádzajúcich útokoch na praktizujúcich Falun Gongu, dôkazy poukazujú na prepojenie s ČKS. Pokiaľ ide o útok z 10. februára, dobrovoľníčka pani Xu uviedla, že podozrivého nepozná a nie si vedomá, že by s ním mala nejaký konflikt. Na druhej strane to vyzeralo tak, že Zheng prišiel s úmyslom poškodiť stánok.

Okrem toho bol na mieste činu prítomný aj Li Huahong, agent ČKS, ktorý v minulosti útočil na stánky Falun Gongu. Li bol od roku 2008 trikrát zatknutý za útoky a obťažovanie. V roku 2013 bol tiež odsúdený za osobné napadnutie. Ľudia, ktorí ho poznajú, tvrdia, že Li pochádza z čínskeho mesta Tianjin a dostáva finančné prostriedky od Výboru pre politické a právne záležitosti ČKS, ako aj od Úradu 610, dvoch agentúr, ktorých úlohou je dohliadať na prenasledovanie Falun Gongu v Číne.

Li v New Yorku šíril ohováračské lži ČKS o Falun Gongu a často útočil na stánky Falun Gongu. Potom, čo Zheng nedávno poškodil stánky, prizerajúci sa Li sa nad tým škodoradostne pousmial a dobrovoľníkom povedal: „Prečo ma fotíte? Ja som nič neurobil!“ Potom sa zasmial a povedal: „Pokojne zavolajte políciu. Zavoláte?“

Pani Xu povedala, že počas týchto incidentov Zhengovi pravdepodobne niekto pomáhal. Po zničení stánkov Zheng odtiahol poškodené plagáty. Keď však pani Xu skontrolovala neďaleké smetné nádoby, plagáty tam nenašla. Je teda pravdepodobné, že v tom boli zapojené iné osoby, ktoré ich premiestnili na iné miesto.

Vedúci komunity: Zastavenie zločinov z nenávisti voči Falun Gongu

Po začatí týchto útokov zorganizovala miestna líderka Demokratickej strany Martha Flores-Vazquez 13. februára zhromaždenie pred knižnicou vo Flushingu, aby odsúdila násilie voči náboženským skupinám. Dúfala, že úradníci, polícia a okresný prokurátor budú venovať pozornosť tomuto zločinu z nenávisti a porušovaniu náboženskej slobody, aby boli zločinci zatknutí a potrestaní.

„Nedovolíme žiadnu formu zločinu z nenávisti a takéto zločiny sa musia zastaviť,“ povedala na zhromaždení Flores-Vazquez. „Zločiny z nenávisti voči Ázijcom a zločiny z nenávisti voči praktizujúcim Falun Gongu sú neprijateľné. Toto je Amerika, nie Čína,“ dodala.

Falun Gong je mierumilovná skupina, ktorá propaguje tradičnú čínsku kultúru. Počas čínskeho novoročného sprievodu vo Flushingu 5. februára boli ich farebné oblečenie, energia a duch inšpiratívnou súčasťou podujatia. Miestna komunita privítala praktizujúcich Falun Gongu, rešpektuje ich slobodu vierovyznania a je odhodlaná pomôcť zaistiť ich bezpečnosť.

Počas zhromaždenia ochraňovali účastníkov zhromaždenia príslušníci 109. okrsku newyorskej polície. Flores-Vazquez im poďakovala za ich úsilie a vyzvala obyvateľov, aby sa spojili v záujme budúcnosti komunity.

Hrozba pre spoločnosť

Bai Jiemin, viceprezident Čínskej aliancie pre demokraciu a ľudské práva, odsúdil zločin a žiadal, aby boli v záujme bezpečnosti Flushingu proti zločincovi podniknuté právne kroky. Uviedol, že popularita Falun Gongu ukazuje, že ho široká verejnosť prijíma pozitívne. Poznamenal, že niektorí ľudia sa boja, keď praktizujúci Falun Gongu odhaľujú zločiny ČKS. Videozáznam a výpovede svedkov ukázali, že Zheng kopal do plagátov s nápisom „Pravdivosť, Súcit, Znášanlivosť“. „Keď sa človeku tieto princípy nepáčia, čo je to potom za človeka?“ pýtal sa pán Bai.

Bai tiež uviedol, že páchateľ týmito útokmi spochybňuje zákon a poriadok americkej spoločnosti. Uviedol, že ohrozuje národnú bezpečnosť krajiny a porušuje ústavu USA. „Tento zločin nie je namierený len proti Falun Gongu, ale proti každému členovi našej spoločnosti,“ povedal pán Bai.

Násilné útoky na stánky Falun Gongu vyvolali aj hnev okoloidúcich. Niektorí z nich natočili videá a zverejnili ich na sociálnych sieťach. Keď si tieto videá pozreli, niekoľko miestnych obyvateľov prišlo vyjadriť praktizujúcim svoju podporu. Pani Xie, dobrovoľníčka v stánku pri budove Flushing Landmark Building, povedala, že 11. februára ráno k nej prišla žena vo veku 60 rokov a povedala jej: „Nebojte sa. Všetci vás podporujeme a títo zločinci sú zlí.“

Ye Ning, právnik so zameraním na ľudské práva z New Yorku, uviedol, že to je závažný zločin, hoci sa navonok javí len ako poškodenie majetku. „Podobne ako podpaľačstvo v kostole je to zločin z nenávisti a jeho cieľom je zničiť slobodu vierovyznania,“ vysvetlil.

Povedal, že mu je ľúto zločincov, ktorí riskovali zničenie vlastných životov výmenou za malý materiálny zisk od ČKS. Títo zločinci majú jasný cieľ – poškodiť stánky Falun Gongu za bieleho dňa. Takéto násilie proti Pravdivosti-Súcitu-Znášanlivosti je zločinom z nenávisti, povedal pán Ye. Zločin z nenávisti môže byť považovaný za federálny trestný čin, za ktorý hrozí trest 5 rokov alebo viac.

Ye poznamenal, že tieto útoky sa stali hneď po Čínskom novom roku a položil si otázku, či úspech praktizujúcich Falun Gongu na novoročnom sprievode neznervóznil spravodajské agentúry ČKS. Tým, že „dosiahli takýto výsledok“, sa mohli pochváliť svojimi „úspechmi“ pri útokoch na Falun Gong a prípadne si zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky od ČKS.

William Lin, prisťahovalec z Hongkongu, prechádzal 13. februára okolo zhromaždenia a zastavil sa, aby si ho pozrel. Povedal, že to, čo praktizujúci Falun Gongu urobili, je dobré pre spoločnosť. „Je hanebné, že niektorí ľudia dostali od ČKS trochu peňazí a slepo nasledujú režim,“ povedal. „Iba ich zatknutím alebo dokonca deportáciou môžeme dosiahnuť bezpečnosť v spoločnosti.“

 

Zdroj: https://en.minghui.org/html/articles/2022/2/18/199238.html