Petičná akcia v Bratislave

V nedeľu 29. augusta sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutočnila petičná akcia upozorňujúca na porušovanie ľudských práv v Číne. Skupina ľudí, ktorí sa venujú praxi Falun Gong na Slovensku, ňou chcela upozorniť na viac než 22 rokov trvajúce prenasledovanie Falun Gongu v Číne. Niekoľkí predvádzali cvičenia a niekoľkí rozdávali informačné materiály a rozprávali sa s okoloidúcimi.

V meste bolo v nedeľné popoludnie dosť veľa ľudí a tiež turistov. Okoloidúci sa pristavovali pri informačných stojanoch, aby si prečítali viac o Falun Gongu, a mnohí z nich následne pristupovali k petícii, aby podporili snahy o zastavenie prenasledovania.

Mladý muž, ktorý si vypočul fakty o prenasledovaní, sa rozlúčil so slovami: „Odovzdám to aj svojej rodine. Robíte dobrú vec, pokračujte v tom!“

Skupina cyklistov, ktorí sa pristavili pri akcii, spravili na znak podpory skupinovú fotku a niektorí z nich následne aj podpísali petíciu.

Keď jeden malý chlapec uvidel meditačné cvičenie Falun Gong, sadol si a tiež si ho chcel vyskúšať. Chvíľu sedel a o chvíľu priviedol aj svojho brata, aby si cvičenia vyskúšali spoločne. Táto milá scéna pritiahla aj okoloidúcich, ktorí sa jej s úsmevom prizerali a fotili si ju. Nakoniec si chlapcov prišla odfotiť aj ich mama.

Viac o Falun Gongu

Falun Gong je prax zušľachťovania mysle a tela, ktorá sa riadi princípmi pravdivosti, súcitu, znášanlivosti. Vďaka svojim účinkom na zdravie človeka si v Číne získal nesmiernu obľubu. Čínska vláda spočiatku Falun Gong podporovala, keďže si bola vedomá jeho priaznivých účinkov pre telo i myseľ. Obrat nastal v roku 1999, keď zo štatistického prieskumu čínskej vlády vyplynulo, že tento systém praktizuje okolo 100 miliónov ľudí, čo bolo viac ako členov Čínskej komunistickej strany. Vtedajší čínsky prezident sa tým cítil ohrozený, a tak sa zo strachu o moc rozhodol sa zničiť Falun Gong všetkými prostriedkami. Už 22 rokov sú ľudia cvičiaci Falun Gong v Číne kruto prenasledovaní, či dokonca podrobovaní násilným odberom orgánov, čím ich režim zabíja.  

Akcie na zastavenie prenasledovania sa organizujú po celom svete a jedným z ich výsledkov je, že prenasledovanie Falun Gongu už odsúdili parlamenty mnohých krajín, vrátane Európskeho parlamentu, kongresu USA, ale aj predstavitelia miest a ďalšie osobnosti.

 

202010809 Bratislava DSC 2118
Okoloidúci pri podpise petície

 

202010809 Bratislava DSC 2155
Skupina cyklistov zapózovala na vyjadrenie podpory

 

202010809 Bratislava DSC 2157
Skupina cyklistov pri podpise petície

 

202010809 Bratislava DSC 2142
Malí chlapci sa učia meditačné cvičenie Falun Gong