Petičná akcia v Košiciach

V piatok 15.1. 2010 sa v Košiciach uskutočnila petičná akcia na podporu ľudských práv, zameraná na oboznámenie ľudí o tom, čo sa práve deje v Číne. Slniečko sa na nás usmievalo celý čas, ale vonku bolo dosť mrazivo, ľudí bolo v meste tiež pomenej, avšak aj napriek tomu, môžeme povedať, že akcia splnila svoj účel a dopadla veľmi dobre.

Pristavovali sa mladí i starí, chorí i zdraví, priaznivci i ne-priaznivci, pristavil sa každý, kto mal jednoducho niečo na srdci a chcel sa s nami o to podeliť. To, čo bolo napísané a vyobrazené na baneroch, jednoznačne ľuďmi pohlo. Takmer každý sa zaujímal o príbehy ľudí žijúcich teraz v Číne, a bol ochotný podeliť sa aj o ten svoj príbeh. Niekto sa zaujímal o samotné politické dianie v Číne, niekto o učenie Falun Gongu, niekto o cvičenia Falun Gongu. Snažili sme sa každému objasniť situáciu v Číne čo najobjektívnejšie a takisto aj samotný cvičebný systém.

Nedá mi nespomenúť rozhovor s dvoma mladými inteligentnými mužmi, stúpencami Komunistickej strany (mohli mať tak do 30 rokov). Po prečítaní všetkých 4 banerov ich srdcia neostali nepohnuté, pristavili sa a opýtali, či je to naozaj pravda, že sa tomu nedá ani veriť.

"Ako sa môže ešte niečo také diať v dnešnej dobe?" nechápavo krútil hlavou jeden z nich. "A vy ste proti komunistom, proti naším bratom!?" neurčito poznamenal druhý. "Nie, my nie sme proti komunistom, my len žiadame aby prestali väzniť a mučiť ľudí praktizujúcich Falun Gongu," vysvetlila som im veľmi zmierlivo. Naša konverzácia pokračovala ešte zopár minút, jeden z nich podpísal a ten druhý nie, pretože si stále nebol istý, či to nie je vystupovanie proti ich bratom. Keď odchádzali mali ešte dlhú debatu o tom, prečo to ten druhý vlastne nepodpísal....veď s tým tiež nesúhlasil...

Najväčšími zvedavcami však boli skupinky mladých študentov základných aj stredných škôl. Práve oni nám horlivo podpisovali petície a veľmi milo ich prekvapili záložky, ktoré sme popri podpisovaní rozdávali. Poniektorí si od nás odniesli aj malý lotosový kvietok...symbol súcitu voči druhým. Počas piatich hodín sme vyzbierali takmer 100 podpisov.

Akcia dopadla výborne, veľa sme sa s ľuďmi rozprávali, tým ktorí mali záujem dozvedieť sa o Falun Gongu viac, sme poskytovali informácie o možnostiach ako sa môžu o tomto systéme dozvedieť viac. Tiež sme poskytovali informácie aj o našom cvičebnom mieste v Košiciach, ktoré sa nachádza v Dobrej Čajovni na Mäsiarskej 42.

Ku akcii môžem dodať ešte toľko, že ktokoľvek odchádzal od nášho miesta, mal v hlave mnoho otázok. "Ako sa toto môže diať ešte dnes? Je to skutočne pravda? Dá sa to vôbec zastaviť?" A mnoho mnoho ďalších...

 

Okoloidúci si čítajú informačné transparenty a letáčiky
 
Ľudia pri podpise petície