V sobotu 30. apríla sa v Partizánskom na námestí SNP ozývala pokojná meditačná hudba. To skupinka ľudí z Bratislavy prišla, aby predstavila pokojné meditačné cvičenia Falun Gong a zároveň poukázala na prenasledovanie tejto pokojnej meditačnej praxe v Číne. Falun Gong ľudia cvičia vo viac ako 60 krajinách sveta a je zakorenený v tradičnej čínskej kultúre. Keď čínske vládne odhady hovorili asi o 100 miliónoch praktizujúcich Falun Gongu, vtedajší čínsky komunistický vodca Ťiang Ce-min postavil túto metódu v júli 1999 mimo zákon. Odvtedy Ťiangov režim zintenzívnil propagandistickú kampaň na obrátenie verejnej mienky proti tejto metóde, pričom väzní, mučí a dokonca zabíja tých, ktorí ju praktizujú. Európske informačné centrum Falun Gongu overilo podrobnosti o 1.804 obetiach od začiatku prenasledovania Falun Gongu v Číne v roku 1999, skutočný počet obetí je však pravdepodobne nad 5.000.
Ľudia v Partizánskom často neverili, ako môže byť popularita cvičení dôvodom na ich prenasledovanie, hoci niektorí starší si spomínali, že aj na Slovensku komunisti narobili mnoho zla. Ľudia nám tiež radili, aby sme zostali dlhšie, lebo večer sa v meste mala konať kultúrna akcia, ktorá by si veru zaslúžila aj spomenúť otázku ľudských práv. Jedna pani nám povedala: "Zabudla som si okuliare a poprosila som ďalšiu pani, aby mi prečítala váš letáčik. Keď som si to vypočula, prišla som vám podpísať petíciu. Ako sa niečo takého môže diať? Je mi z toho až zle." Ďalšia pani sa spýtala, ako nám môže pomôcť a chcela nám dať nejaké peniaze. Povedali sme jej, že peniaze neprijímame, ale že môže náš letáčik dať ďalej a povedať o Falun Gongu svojim známym, pretože si myslíme, že v otázke ľudských práv je dôležitý postoj každého človeka a kde je jedna kvapka málo, tisíc kvapiek je tenký prúdik a milión kvapiek môže vytvoriť mocnú riavu. Aj za pomoci slovenských občanov bolo už takto umožnené prepustenie niekoľkých väzňov svedomia, medzi nimi napríklad pani Xiong Wei, z pracovných táborov v Číne. Za posledných niekoľko rokov navštívilo Slovensko niekoľko takýchto väzňov svedomia, ktorí svojimi osobnými výpoveďami pomáhajú upriamiť pozornosť médií na túto často opomínanú oblasť.
Na petícii pribudlo za sobotňajšie dopoludnie od ľudí z Partizánskeho a jeho okolia asi 50 podpisov. Tieto budú spolu s ostatnými podpismi ľudí z celého Slovenska predložené Ministerstvu zahraničia, aby pri rozhovoroch s čínskou stranou zohľadnili otázku ľudských práv.