Často kladené otázky

O praxi Falun Gong

Chcel by som sa so systémom Falun Gong zoznámiť bližšie. Čo by som mal spraviť ako prvé?

Je mnoho spôsobov ako začať, veľmi dobrým začiatkom je prečítanie si našich kníh Falun Gong (úvodná kniha) a Čuan Falun (hlavná kniha). Obe knihy už boli preložené do slovenského jazyka, kniha Falun Gong vyšla na Slovensku v januári 2004 a kniha Čuan Falun v marci 2005. O knihách si môžete niečo prečítať v rubrike „Cvičenia a literatúra“, kde je k dispozícii aj linka stránku, kde je možné stiahnuť si ich. Čo sa týka cvičení, sú ľahko naučiteľné a dokáže ich cvičiť takmer každý. S určitým úsilím sa dajú naučiť aj z knihy alebo z videokazety, avšak pokiaľ máte možnosť prísť na niektoré z cvičebných miest, zvládnete ich oveľa rýchlejšie.

Prečo sa niekedy hovorí Falun Gong a niekedy Falun Dafa?
Stretol som sa s názvom Fa-lun Kung. Je to niečo iné ako Falun Gong?
Cvičím Päť Tibeťanov/jogu/tchaj-ťi. Je Falun Gong niečo podobné?
Je Falun Gong súčasťou budhizmu?
Čo je cieľom praktizovania Falun Gongu?
Čo mi praktizovanie Falun Gongu prinesie?
Môže praktizovanie Falun Gongu liečiť choroby?

Prenasledovanie Falun Gongu v Číne

Prečo čínska komunistická strana prenasleduje Falun Gong?

Dôvod prenasledovania sa dá rozdeliť na štyri prvky: popularita Falun Gongu, prejav žiarlivosti vtedajšieho čínskeho vodcu Jiang Zemina, rozličná ideológia a povaha systému čínskej komunistickej strany.

Hoci sa často hovorí, že k prenasledovaniu Falun Gongu viedlo zhromaždenia 10.000 jeho nasledovníkov 25. apríla 1999 v Pekingu, útlak v skutočnosti začal prinajmenšom o tri roky skôr.

Čím populárnejším sa stával Falun Gong, tým väčší bol odpor voči nemu zo strany vlády. Vodcovia strany sa obávajú každej veľkej, nezávislej skupiny, a Falun Gong bol pravdepodobne najväčšou. Keď sa knihy Falun Gongu stali bestsellermi v roku 1996, zakázali ich. Keď štátne médiá odhadovali, že Falun Gong praktizuje viac ako 70 miliónov ľudí – čo bolo viac ako členov Strany – média začali útočiť na Falun Gong a štátna bezpečnosť začala sledovať a obťažovať jeho nasledovníkov.

Zhromaždenie 10.000 ľudí v Pekingu bolo len odpoveďou na zlé zaobchádzanie.
Z obavy, že rapídne rastúca popularita Falun Gongu zatieni jeho vlastné postavenie, vtedajší vodca komunistickej strany Jiang Zemin nariadil, aby bola prax „odstránená“. Podľa článku vo Washington Post z 11.11.1999 „Jiang sám rozhodol o tom, že Falun Gong musí byť odstránený“. Novinári a vnútorné zdroje popísali Jianga ako „žiarlivého“ na Falun Gong a „posadnutého“ túžbou odstrániť túto skupinu. Čínsky analytik Willy Lam argumentuje, že spustením celonárodnej kampane sa Jiang pokúsil o získanie moci pre seba a zároveň o odstránenie skupiny, ktorú považoval za hrozbu pre svoju moc.

Ideologické rozdiely medzi ateistickou Komunistickou stranou a duchovným Falun Gongom tiež hrali svoju úlohu. Hoci sa náboženstvo v Číne stáva opäť populárne a strana dovolila určité náboženské združenia, náboženské skupiny sa musia podrobiť štátu a ich vodcovia musia byť schválení stranou. Iné skupiny, ktoré sa rovnako ako Falun Gong rozhodli zachovať si svoj systém viery a odmietli sa poddať strane, sa tiež stretli s prenasledovaním, vrátane tibetských budhistov a členov podzemnej cirkvi.

Nakoniec, ako sa uvádza v knihe Deväť komentárov ku komunistickej strane (http://www.ninecommentaries.com/slovak/), prenasledovanie Falun Gongu je poslednou z neustáleho radu násilných kampaní, ktoré strana používa na to, aby pripomenula ľuďom, kto má moc. Mao Zedong raz povedal, že Čína by mala mať Kultúrnu revolúciu každých sedem alebo osem rokov. Naozaj, od 50-tych rokov neprešlo ani 10 rokov bez nejakej násilnej, štátom vedenej kampane zameranej na masy. V kampaniach na potlačenie „kontrarevolucionárov“, cez Veľký skok vpred, Kultúrnu revolúciu, masaker na námestí Tiananmen, až po Falun Gong, strana zabila 60-80 miliónov čínskych občanov.

Prečo iné skupiny nie sú v Číne prenasledované tiež?
Ako sa začalo prenasledovanie?
Akú formu má prenasledovanie?
Koľko ľudí bolo ovplyvnených týmto prenasledovaním?
Ako odôvodňuje čínska vláda to, čo sa deje s Falun Gongom?
Aké sú niektoré z nástrojov vlády na potláčanie Falun Gongu?
Toto prenasledovanie vyzerá ako Kultúrna revolúcia, nie?
Je pravda, že v Číne existujú koncentračné tábory, kde ľuďom praktizujúcim Falun Gong násilne odoberajú orgány kvôli zisku?

Reakcie na prenasledovanie

Ako Falun Gong reaguje na prenasledovanie?

Falun Gong reaguje nenásilnými prostriedkami a počas celých viac ako 17 rokov prenasledovania odmieta použitie sily.

V Číne sa jeho nasledovníci pokúšajú podať petície, písať listy čínskym vodcom, meditujú vo verejných parkoch a na námestí Tiananmen. Informujú ostatných Číňanov o prenasledovaní, s ktorým sa stretávajú a jeho nelegálnosťou. Robia tak pomocou letákov, VCD-čok, vyvesovania plagátov na viditeľných miestach, telefonovania do pracovných táborov a väzení, aby si priamo pohovorili s prenasledovateľmi a publikujú správy o prenasledovaní na internete.

Mimo Číny jeho nasledovníci organizujú zhromaždenia pred čínskymi ambasádami a konzulátmi, sprievody, zhromaždenia, protestné hladovky, aby upovedomili ďalších o prenasledovaní v Číne. Ďalšie aktivity zahŕňajú písanie správ pre špeciálnych vyslancov OSN, organizovanie tlačových konferencií a fór, žiadanie vodcov krajín, aby prehovorili o zločinoch v Číne, vytvárajú tlačené, elektronické a vysielané médiá o prenasledovaní, a vyvíjajú aj moderný softvér, ktorý umožňuje Číňanom prekonať internetový firewall.

Ako vlády štátov vo svete reagovali na prenasledovanie?
Ako môžem pomôcť ľuďom, ktorí sú v Číne prenasledovaní kvôli Falun Gongu?
Počul som, že Falun Gong podal žalobu na mnoho ľudí. Prečo?
Prečo od mája 2015 stúpol počet žalôb na bývalého čínskeho vodcu Jiang Zemina na viac ako 100.000?
Ako Číňania reagujú na prenasledovanie?
Prečo som o tom ešte nepočul?
Mení sa nejako situácia ohľadom prenasledovania Falun Gongu v Číne?

Lži komunistického režimu používané pri prenasledovaní

3.1 Incident „25. apríla“ – neobkľúčil Falun Gong Zhongnanhai? Neprovokovali tým čínsku vládu?

Viac ako 10.000 nasledovníkov Falun Gongu sa 25. apríla 1999 pokojne zhromaždilo neďaleko sídla centrálnej vlády v Zhongnanhai v Pekingu. Zhromaždenie bolo legálne a jeho cieľom bol štátny úrad pre petície, ktorý je hneď vedľa sídla vlády, nie samotné sídlo vlády.

Podávanie petícií voči zneužívaniu moci vládou je v Číne ústavne garantované právo. V skutočnosti predchádzajúci deň povedali policajti ľuďom v neďalekom Tianjine, kde boli nasledovníci Falun Gongu zadržaní a zbití, aby šli podať petíciu priamo do Pekingu.

Zhromaždenie bolo reakciou na štátne prenasledovanie, ktoré už prebiehalo. Špecificky bolo reakciou na 3 roky mediálnych útokov, zatknutie a zbitie 45 nasledovníkov Falun Gongu v Tianjine a zákaz kníh Falun Gongu.

Zhromaždenie bolo úplne pokojné. Žiadne vchody a východy neboli zablokované a nikto neblokoval dopravu.

V skutočnosti to mohlo viesť k úplne odlišnému, šťastnému výsledku. Vtedajší premiér Zhu Rongji sa stretol so zástupcami Falun Gongu a sľúbil rozriešiť ich sťažnosti. Tí, čo ich zadržali v Tianjine, boli prepustení. Avšak niekoľko hodín potom, ako sa všetci rozišli, zasiahol Jiang Zemin a obrátil politiku. Vyhlásil, že Falun Gong obkľúčil Zhongnanhai a že bude medzinárodnou hanbou, ak strana neporazí Falun Gong.

Zdá sa, že Falun Gong zmenil svoju povahu a je teraz dosť politický?
Je Falun Gong sekta?
Je pravda, že na Námestí nebeského pokoja v Pekingu sa upálili členovia hnutia Falun Gong?
„1.400“ úmrtí

Rozhovor s Joel Chipkarom, tlačovým hovorcom kanadskej asociácie Falun Gong

Pin It
© Copyright Slovenská Asociácia Falun Gong 2020.

Search